• De watertoren van Nijkerk (foto Gerrit van de Veen, Nijkerk)
  • De Nijkerkse gasfabriek met watertoren, ± 1900 (archief Stichting Oud Nijkerk)

Gas, licht en water Canon Nijkerk

vanaf 1867

Verschillende voorzieningen, die we nu als vanzelfsprekend ervaren, hebben in de 19e en de 20e eeuw belangrijke verbeteringen gebracht in de leefomstandigheden van mensen.
In 1867 werd de gasfabriek van Nijkerk feestelijk in gebruik genomen. Het gas werd in het begin vooral gebruikt voor de straatverlichting en betekende het einde van de onbetrouwbare en walmende olielantaarns in het centrum. Het gas werd gewonnen uit steenkool en opgeslagen in grote ronde gashouders. In 1900 hadden bijna tweehonderd gezinnen aansluiting op gas, inmiddels ook voor verlichting thuis en om te koken. Schoon en goedkoop aardgas kwam pas in 1955.

In 1898 is de watertoren in gebruik genomen. Door het hoog geplaatste reservoir ontstond voldoende, gelijkmatige druk voor de waterleiding. Water kwam in die tijd vanaf 70 meter diep aan de Westkadijk. Mensen kregen zo zuiver water thuis in plaats van het (regelmatig vervuilde) water uit eigen putten of uit de Brede Beek. De waterleiding betekende een enorme vooruitgang in de gezondheid van mensen, evenals de later aangelegde riolering. Elektriciteit kreeg Nijkerk in 1924.
 
Leestips:

Hooren, D. van, 2009
'Het gemeentelijk gas- en waterbedrijf'
Tijdschrift Stichting Oud Nijkerk 2009 nr. 3

Cozijnsen-Petersen, Jac  en G. Verhoog, 1978
'Nijkerk in vertellingen'
Europese Bibliotheek Zaltbommel
ISBN 90 288 5078 3


Reactie plaatsen

Gas, licht en water